Beste Boya
3 min readJan 5, 2021

--

Potansiyeli Yüksek Girişim “UNIQGENE” Fon Topluyor!

Gen araştırmaları teknolojisi ile kişiye uygun spor yetkinliklerinin genetik analizini çıkaran girişimi daha önce duymuş muydunuz?

Geleceğin yıldız girişimlerinden biri olan Uniqgene, dünya genelinde yapılan gen araştırmalarını teknoloji ile harmanlayarak çocuklara ve yetişkinlere spor, sağlık ve beslenme konularında destek olabilmek adına ortaya çıkmıştır. Kişilerin evlerinden çıkmalarına gerek kalmadan oldukça basit bir yöntemle genetik analizlerini yaptırabilmelerine olanak tanıyan bir girişimdir. Platformda kullanıcılar farklı analiz paket seçeneklerini tercih ederek,

  • kas tipi yapısı
  • metabolizma
  • sakatlanma riski yüzdeliği
  • iyileşme kapasitesi
  • genetik altyapı

gibi kapsamlı içeriklere erişim sağlayabilmektedir.

Ağız içi sürüntünüzden DNA örneklerinizi, hiçbir cerrahi müdaheleye gerek kalmadan size gelen kutu içindeki pamuklu çubuk vasıtasıyla alarak adresinize gelen kargo yetkililerine teslim edebilir ve gen analiz sonuçlarınızı web sitesinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Platformun bu özelliği, günümüzün pandemi koşullarından dolayı da kullanıcılara oldukça yüksek bir avantaj sağlamaktadır.

O halde gelelim Uniqgene’in 2 yıllık yolculuğuna…

Uniqgene Kurucuları (Solda: Yasemin Ük, Sağda: Seher Yurt)
Uniqgene Kurucuları (Solda: Yasemin Ük, Sağda: Seher Yurt)

Uniqgene, 2018’de girişimci iki bilim kadını olan Yasemin Ük ve Seher Yurt tarafından University4Society programı kapsamında ortaya çıkmış ve geliştirişmiş bir biyoteknoloji girişimidir. Kurucuların, üniversitede sınıf arkadaşı olmalarıyla başlayan bu yolculukları ortak sporcu geçmişleri ve yaşadıkları benzer problemlere dayanmakta olup sporcuların küçüklüklerinde alacakları doğru bir yönlendirmenin gelecekleri için ne kadar önemli olduğunu yakından kavrama fırsatları olmuştur. Bunun sonucu olarak tanışmaları ve ortak noktalarını bulmalarının ardından yolculukları, insanların kendi genetiklerine göre sporlar seçmesine öncü olacak Uniqgene’i kurmalarına öncülük etmiştir.

Uniqgene’in bu zamana kadarki süreci ise; en başta belirttiğimiz üzere 2018’de University4Society’de tohumları atılan girişim; Growth Circuit Hızlandırma Programı, Sinan Güler Sports Startups Accelerator Program, Draper University, İYTE Teknopark programlarını ve Entrecom Sahneye Çıkanlar etabını başarılı bir şekilde tamamlamış olup, Founder Institute Programı’na destek alıp katılarak gelişimine ve çalışmalarına devam etmektedir.

Uniqgene’nin tohumlarının atıldığı University4Society Programı

Yakın zamanda İYTE içindeki şirketlerini kurmak isteyen Uniqgene kurucuları, fonbulucu.com’ da girişimlerini kitlesel fonlamaya sunmuştur. Kitlesel fonlama, çok sayıda bireyin istediği küçük veya büyük bağışlarıyla birlikte oluşan yeni nesil bir fonlama sistemidir. Bağışlanan miktarlara göre çeşitli ödüller kazanılabilecek bir sistemdir.

Uniqgene’ in gelişme sürecinin, destek olacağımız her bir miktarla hızlanmasını sağlayabilir ve her yıl pek çok sporcunun bilinçsiz olarak yaşadığı spor sakatlanmalarının farkındalığını artırarak, ülkemizdeki birçok kişinin genetiğine uygun sporlarda kendilerini geliştirmelerine olanak tanıyabiliriz.

Uniqgene kitlesel fonlamasına buradan destek olabilirsiniz.

Sağlığımızın kıymetini özellikle fark ettiğimiz bu zorlu pandemi sürecinde Uniqgene platformuna bir göz atmanızın ve spor yapabilirlik altyapınızı veya özel beslenme önerileri içeren programınızı öğrenmenizin ve bu bilgiler ışığında sağlıklı yaşam sürdürebilmenizi diliyoruz.

Uniqgene hakkında bilgi almak için: https://uniqgene.com/

--

--